جهت جستجوی محتوای گروه اگزیت، از کلیدواژه مناسب در فیلد مقابل استفاده نمایید. سپس، نتایج در قسمت جستجوی پیشرفته، قابل بهینه‌سازی خواهد بود.

 

اخذ جواز (مجوز یا پروانه) کسب

پروانه کسب

لزوم اخذ جواز (مجوز یا پروانه) کسب

در راستای اجرای قانون نظام صنفی با آخرین اصلاحات مصوب ۱۳۹۲/۰۶/۱۲ مجلس شورای اسلامی هر شخص حقیقی یا حقوقی که در یکی از فعالیت‌های صنفی اعم از تولید، تبدیل، خرید، فروش، توزیع، خدمات و خدمات فنی سرمایه‌گذاری کند و به عنوان پیشه‌ور و صاحب حرفه و شغل آزاد، خواه به شخصه و یا به مباشرت دیگران محل کسبی دایر و یا وسیله کسبی فراهم آورد و تمام یا قسمتی از کالا، محصول یا خدمت خود را به طور مستقیم یا غیر مستقیم و به صورت کلی یا جزئی به مصرف کننده عرضه دارد، فرد صنفی شناخته شده و مکلف به دریافت مجوز طبق مقررات این قانون، به منظور شروع و ادامه کسب و کار یا حرفه، به صورت موقت یا دائم، برای محل مشخص و وسیله کسب معین می‌باشد.

مجوز یا پروانه بهره‌برداری مدرکی است که در هر شاخه‌ای از کسب و کار به واحدهای صنفی تعلق می‌گیرد. نظام اعطای مجوز به واحدهای صنفی امری رایج در تمامی کشورهای جهان می‌باشد، با این حال تفاوت‌های قابل ملاحظه‌ای در تعداد فرآیندها و زمان اعطای مجوز در بین کشورهای مختلف جهان وجود دارد. در کشور ما ایران نیز برای اخذ مجوز نهادهای مختلفی وجود دارند که از جمله آنها می توان به نهاد ریاست جمهوری، وزارت بهداشت، اتحادیه‌ها و اصناف مختلف و... اشاره کرد.
در کشورهایی همچون آمریکا و استرالیا که رتبه بالایی در زمینه محیط کسب و کار دارند، فرآیند اخذ مجوز در مدت زمان بسیار کوتاهی (1 تا 2 روز) به طول می‌انجامد، در حالی که در کشور ما فرآیند اخذ مجوز طولانی و زمان بر بوده و به طور خلاصه دارای مراحل زیر می باشد:

  1. ارائه مستندات صلاحیتی (نظیر مشخصات شخصیت حقیقی یا حقوقی، ادعای میزان تحصیلات و سطوح مهارتی، عدم اعتیاد، گواهینامه‌ عدم سوء پیشینه، اداره نظارت بر اماکن عمومی، ...)
  2. استعلام مستندات محل فعالیت از شهرداری (عدم بدهی عوارض سالانه)
  3. استعلام از وزارت اقتصاد و امور دارایی (عدم بدهی مالیاتی)

پس از کسب مجوز واحدهای صنفی علاوه بر شروع کسب و کار از مزایایی بهره مند می شوند که در ذیل به تعدادی از آنها اشاره می شود:

  1. یکی از شرایط مورد نیاز برای ثبت علامت تجاری (برند) در هر واحد صنفی داشتن مجوز مرتبط با فعالیت آن می‌باشد.
  2. برای اخذ وام  بانکی (اعم از مضاربه، ...) و وام خرید ماشین آلات یا تجهیزات اولیه متقاضیان می‌بایست مجوز یا پروانه بهره‌برداری به بانک‌ها و موسسات مالی ارائه نمایند.
  3. اشخاص حقیقی یا حقوقی در صورت کسب مجوز از وزارت ارشاد برای فعالیت های فرهنگی و هنری، انتشاراتی و مطبوعاتی از پرداخت مالیات طبق ماده 139 معاف هستند. طبق ماده 132 واحدهای دارنده مجوز صنعتی که در خارج از محدوده 120 کیلومتری تهران و 50 کیلومتری اصفهان و 30 کیلومتری شهرهای بزرگ احداث می‌گردند از تاریخ شروع بهره‌برداری یا استخراج به میزان هشتاد درصد (۸۰% ) و به مدت چهار سال و در مناطق کمتر توسعه یافته به میزان صد درصد (۱۰۰%) و به مدت ده سال از مالیات بر درآمد موضوع ماده (۱۰۵) معاف هستند.
  4. واحدهای دارنده پروانه صنعتی (مجوز) که در اثر عدم توانایی در بازپرداخت اقساط بانکی دچار جرایم بانکی می‌شوند، امکان بهره‌‌مندی از بخشودگی جرایم بانکی دولتی و نیز استمهال بدهی به مدت یکسال را دارند. همچنین واحدهای بحرانی که دارای بدهی‌های بانکی، بدهی به ارگان‌های دولتی و حقوق پرسنلی می‌‌باشند نیز می‌‌توانند ضمن رفع صدور اجرائیه از استمهال دیون و اخذ وام سرمایه در گردش نیز بهره ‌مند گردند.
  5. واحدهای دارنده پروانه صنعتی (مجوز) که محصولات تولیدی آنها مشمول استاندارد اجباری می‌باشند، امکان دریافت نشان استاندارد را خواهند داشت. همچنین استانداردهای تشویقی نیز قابل تعریف و اخذ می‌باشد.
  6. دارندگان پروانه‌های بهره‌برداری صنعتی و سایر مجوزها می‌توانند در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی برای معرفی محصولات خود شرکت نمایند.

کارآفرینان محترم جهت کسب اطلاعات بیشتر و همچنین به منظور دریافت مشاوره کارآفرینی در خصوص دریافت مجوز و گواهینامه‌های مورد نیاز فعالیت در تهران بزرگ می‌توانند با کارشناسان ما در ساعات اداری تماس گرفته و یا به منظور بهره‌گیری از مشاوره‌های رایگان نسبت به تماس با پشتیبانی اقدام نمایند.