جهت جستجوی محتوای گروه اگزیت، از کلیدواژه مناسب در فیلد مقابل استفاده نمایید. سپس، نتایج در قسمت جستجوی پیشرفته، قابل بهینه‌سازی خواهد بود.

 

ثبت و تغییرات شرکت‌ها

ثبت و تغییرات شرکت‌ها

ثبت، تأسیس، تصمیمات و تغییرات شرکت‌ها

شخص حقوقی به ماهیت وجودی اعتباری اطلاق می‌شود که زنده نیست و انسان هم نیست که مستقلاً طرف حق واقع شود، ولی مستقلاً می‌تواند دارای حقوق و تکالیفی شوند و محدودیت‌ها و تشریفاتی بر آنها تحمیل شود تا در فرجام، مصلحت اشخاص حقیقی بهره برنده از این شخص حقوقی، مراعات گردد. پس وجود شخص حقوقی و شخصیت آن، به اعتبار اشخاص حقیقی ذینفع از آن.

اعتباری بودن وجود شخصیت حقوقی

منظور از اعتباری بودن وجود شخص حقوقی این است که هنجارها و باورکردها و در فرجام، قوانین میان اشخاص حقیقی یا طبیعی است که چنین فرض کرده که شخص حقوقی با رعایت ضوابطی، فرض شود که وجود دارد. برای نمونه، وقتی قانونگذاری میشود که یک شرکت تجارتی، موجود فرض شود، واقعیت آن است که این شرکت، چیزی جز منافع هر یک از اعضا و مرامهایی که اجتماع هر یک از اعضا به آن ملتزم شده اند نیست. ممکن است بر مبنای نظریه‌ی گشتالت, این گونه استدلال شود که کل، چیزی بیش از اجزای تشکیل دهنده‌ی آن است. به عبارت دیگر هم‌افزایی در شرکت‌ها، سازمان‌ها و نهادها تجلی پیدا می‌کند. برای بررسی بیشتر، مثالی آورده می‌شود: شرکت تضامنی یک شرکت تجارتی است که قانون به آن شخصیت حقوقی داده اگرچه اصلاً در عالم واقع، چیزی به جز اجزای شرکت نیست. ببینیم اجزای شرکت تضامنی چیستند؛ سهم هر یک از شرکا از منافع شرکت، مسوولیت نسبی هر یک از اعضای شریک در شرکت تضامنی در مقابل یکدیگر، مسوولیت تضامنی هر یک از شرکا در مقابل طلبکاران شرکت در صورتی که دارایی شرکت، کفایت پرداخت دیون را نکند، و نهایتاً لزوم ثبت و رعایت برخی تشریفات. آیا شرکت تضامنی چیزی به غیر از آن چه مثال زدیم هست؟! ولی در عمل همین شرکت تضامنی به اعتبار اشخاص و اعضای اصلی خود می‌تواند به واسط فعالیت از اعتباری بیش از مجموع هر یک از اعتبار هر یک از اشخاص و اعضای تشکیل دهنده آن شناسایی شده و این ارزش افزوده به نوعی تحت عنوان مالکیت معنوی برای شخص حقوقی لحاظ می گردد.

لزوم ثبت شرکت (شخص حقوقی)

در مبادلات جاری و تجاری در بسیاری موارد تأسیس و ثبت مجموعه قراردادهایی که به صورت شفاف میزان تعهدات و اعتبارات درونی و بیرونی بین شرکا را برای گروه‌های ذینفع بیان دارد، ضرورت پیدا می‌کند. بدین ترتیب می‌توان یکی از کارکردهای ثبت و ایجاد شرکت‌ها را کارکردی حقوقی فرض نمود. کارکرد دوم اعتباری است، همانگونه که در بالا اشاره شد، در مواردی که لحاظ اعتبار اولویت پیدا کرده و یا طرف‌های مبادله بیش از دو نفر تعریف می‌گردند که هر یک ارزش افزوده مشخصی ایجاد می‌نماید، تعریف شخص حقوقی موضوعیت پیدا می‌نماید. ولی جامع‌ترین توضیح برای ثبت و تأسیس یک شخص حقوقی، کارکرد اقتصادی آن است که بیان می‌دارد، مادامیکه طی قراردادی داخلی(شرکت‌نامه یا اساسنامه) دو یا چند نفر قادر به تولید محصول یا خدمت پایین از قیمت بازار باشند، شکل‌گیری و ثبت شخصیت حقوقی موضوعیت و توجیه پیدا می‌نماید. 

در جمهوری اسلامی ایران، ثبت شرکت مقوله‌ای حاکمیتی تعریف شده و مطابق قانون تجارت، ثبت شرکت‌ها و موسسات در یکی از سازمان‌های اداره ثبت اسناد و املاک، تحت عنوان «اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیر تجاری»، صورت می‌پذیرد. بر اساس تجربه و واقعیات فضای کسب و کار کارآفرینان و صاحبان ایده‌های تجاری و صنعتی اغلب به منظور ثبت‌ شرکت‌ها و موسسات از قالب‌های شرکت مسوولیت محدود، سهامی خاص و یا موسسات بهره می‌گیرند. بدین ترتیب به منظور ورود به سیستم اداره کل ثبت شرکت به منظور تأسیس شرکت سهامی خاص و مسولیت محدود از اینجا می‌توانید وارد سامانه مزبور بشوید. همچنین به منظور پیگیری فرآیند ثبت می‌توانید از این قسمت وارد سامانه بشوید. به منظور پذیرش صورتجلسه تغییرات نیز می‌توانید از این قسمت وارد سامانه مزبور شوید.

به منظور آشنایی هر چه بیشتر کارآفرینان، راهنمای تأسیس شرکت با استفاده از قالب‌های فوق در زیر آورده شده است:

  • راهنمای تاسیس شرکت با مسئولیت محدود
  • راهنمای تاسیس شرکت سهامی خاص
  • راهنمای تاسیس موسسه

مشترکات و تفاوت‌های اساسی در شرکت‌های مسئولیت محدود و سهامی خاص نیز نکات مهمی برای انتخاب نوع و قالب شرکت به منظور ثبت در بر دارد. کارآفرینان و علاقمند به مسایل حقوقی می‌توانند به منظور دریافت مشاوره حقوقی با وکلای گروه اگست تماس گرفته و یا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارند.