جهت جستجوی محتوای گروه اگزیت، از کلیدواژه مناسب در فیلد مقابل استفاده نمایید. سپس، نتایج در قسمت جستجوی پیشرفته، قابل بهینه‌سازی خواهد بود.

 

چالش‌ها و راهکارهای حقوقی کسب و کارهای کوچک ایرانی

کسب و کار، در خلاء فعالیت نمی‌کند! فعالیت اقتصادی هر کسب و کار در محیطی انجام می‌پذیرد که توسط انواع قوانين، مقررات و آئين نامه‌ها ملي، منطقه‌اي و بين المللي گوناگون، به جد احاطه گردیده است. علاوه بر این موارد، قراردادها و تفاهم‌نامه‌هایی که کسب و کار، خود به منظور کاهش زمینه‌های فرصت‌طلبی با شرکاء تجاری ثالث منعقد می‌نماید، نیز در این محیط تعریف می‌گردد. کسب و کارهای کوچک در بسیاری از موارد با مشکلات بزرگ حقوقی مواجه هستند، حال آنکه با توجه به جدید بودن و کوچک بودن، فاقد منابع لازم برای مقابله با تمامی این موارد هستند. به همین علت بایستی با اتخاذ رویکردی پیشگیرانه تا حد امکان از بروز مشکلات اینچنینی ممانعت نمایند. مشاوره حقوقی یکی از مهمترین این اقدامات پیشگیرانه است.
 
مشاوره حقوقي بي‌ترديد، جزء فهرست ابزارهاي مديريت مدرن و موفق است تا جاییکه براي اجراي هرچه بهتر برنامه‌هاي اداري، تشكيلاتي و سازماني، جا دارد مزیت حقوقي به عنوان حلقه‌ای از زنجیره ارزش افزوده در استراتژي موسسات و شركت‌هاي کوچک ایرانی، ادغام شود؛ همان گونه که مسیر توسعه یافتگی در ساير کشورهای توسعه‌یافته نیز از همین ایستگاه عبور نموده است. از طرفی هسته‌های کارآفرین، استارتاپ‌ها و مدیران کسب و کارهای کوچک و متوسط از ابتدای راه با طیف گسترده‌ای از مسائل حقوقی نظیر ثبت شرکت، ثبت علائم تجاری، عقد قراردادهای مدنی (نظیر اجاره، استخدام، خرید خدمت، برون‌سپاری و ...) دست به گریبان بوده و با تصمیمات خود برای مجموعه مطبوع خود ایجاد تعهد، و برای ذینفعان نیز حقوقی ایجاد می‌نمایند که انتظار می‌رود در سیر مراحل رشد و توسعه کسب و کار به درستی و کمال ایفاد گردد. از این رو، جايگاه ارزش افزوده مشاوره حقوقي، صرفاً در مفهوم تشريفاتي آن خلاصه نخواهد شد، بلکه می‌تواند با بهينه‌سازي مديريت و توسعه اقتصادي، از لحظه آغازین فعالیت، مشاركتی فعال در فرآیند تصمیم‌گیری داشته باشد. در چنین شرایطی است که می‌توان انتظار داشت از ریسک‌ها و خطرات احتمالی قراردادها و نتايج عملي زیان‌باری که در این عرصه در کمین قرار گرفته، مصون ماند.
 
امروزه شیوه‌های متنوعی در بهره‌گیری از مشاوره حقوقی در دسترس مدیران و کارآفرینان قرار دارد؛ و طبیعتاً هر گزینه متناسب با نیاز و موقعیت بهره‌گیری دارای نقاط ضعف و قوت قابل تأملی می‌باشد. نکته حائز اهمیت در این خصوص، بررسی موضوع و تشخیص اهمیت امر توسط مدیران مربوطه و اهتمام به موضوع با رویکردی پیشگیرانه است. اینکه بهتر است يك اداره يا معاونت حقوقي داخلي تشكيل شود و همه امور مربوطه به آن اداره ارجاع گردد و یا اینکه با برون‌سپاری کلیت فرآیند، از خدمات دفاتر وكالت و موسسات حقوقي خارج از سازمان استفاده شده و یا اینکه با توجیه صرفه‌جوئي، کاهش هزینه‌ها و تسريع در امور، از خدمات آنلاین و یا تلفنی مشاوره به صورت موردی بهره‌گیری شود، اگرچه متناسب با ماهیت، زمینه و صنعت مورد نظرمی‌تواند نتایج متفاوتی ایجاد نماید؛ صرف اتخاذ رویکرد پیشگیرانه و تمهید مقدمات قبل از مواجهه با مشکلات حقوقی است که پوشش مناسبی جهت حفظ و پایداری مسیر رشد و توسعه کسب و کار خواهد بود. در این راستا گروه همکاری‌های اقتصادی اگست، با بهره‌گیری از خدمت هسته حقوقی خود امکان ارائه خدمات مشاوره حقوقی آنلاین و تلفنی را جهت کارآفرینان، استارتاپ‌ها و هسته‌های کارآفرینی در نظر گرفته است. به منظور استفاده از خدمات حقوقی حوزه کسب و کار، کافیست با ثبت تیکت جهت واحد پشتیبانی، منتظر تماس کارشناسان مربوطه باشید.