جهت جستجوی محتوای گروه اگزیت، از کلیدواژه مناسب در فیلد مقابل استفاده نمایید. سپس، نتایج در قسمت جستجوی پیشرفته، قابل بهینه‌سازی خواهد بود.

 

مشاوره سرمایه گذاری

مشاوره سرمایه گذاری

مشاوره سرمایه گذاری در توسعه کسب و کار - مقیاس و تمرکز

مشاوران سرمایه‌ گذاری به صورت حقیقی ویا حقوقی در مقیاس‌های متفاوتی اقدام به ارائه خدمات مشاوره می‌نمایند. این خدمات می‌تواند محدود به راه‌اندازی یک طرح یا پروژه اقتصادی بوده، یا به منظور راه اندازی یک کسب و کار باشد و یا به منظور توسعه محصولات، خدمات و پروژه‌(های) فعال و در حال عملیات (یک کسب و کار) باشد؛ چه این کسب و کار در زمان مشاوره در تملک سرمایه گذار باشد و یا اینکه سرمایه گذار در حال بررسی خرید درصدی (و یا تمام) سهام آن باشد؛ چه در قالب طراحی و تولید این محصولات و خدمات در یک کسب و کار باشد و یا اینکه با مکانیزم‌های توسعه کسب و کار نظیر ادغام و تملیک، برون سپاری، تشکیل کنسرسیوم، مشارکت انتفاعی و یا اعطای نمایندگی صورت گیرد. در تمامی این موارد مشاور توسعه کسب و کار با اشراف نسبت به دقایق سرمایه گذاری بر روی توسعه کسب و کار، به منظور تعیین استراتژی سرمایه گذاری و میزان تخصیص منابع و با هدف نهایی افزایش نرخ بازگشت سبد سهام اقدام به مشاوره می‌نماید؛ از طرف دیگر این مشاوره‌ها می‌تواند در مقیاس گسترده‌تری تمامی فعالیت‌های سرمایه گذاری متقاضی را در برگرفته و به این ترتیب جنبه مدیریت ثروت و دارایی به خود بگیرد. در این حالت علاوه بر توسعه کسب و کار، سرمایه‌ گذاری بر روی خرید انواع دارایی نظیر املاک، اوراق خزانه، سهام شرکت‌های بورسی، طلا، ... و یا حتی بازارهای ارزی نیز صورت می‌گیرد، و بدین ترتیب با تشکیل سبد دارایی تلاش می‌شود نرخ بازگشت سرمایه بالاتری ایجاد و مدیریت شود. طبیعتاً این دو مفهوم (سرمایه گذاری در توسعه کسب و کار (سهام) و سرمایه گذاری بر روی اقلام مختلف دارایی) دو رویکرد متفاوت و تخصص‌های متفاوتی را از منظر مشاوره طلب می‌کند و ضروری است که سرمایه گذار در زمان شناسایی و ارزیابی مشاور به این نکته توجه داشته باشد، چراکه اگر چه ساز و کارهای ارزیابی یک سرمایه گذاری مشخص است، سرمایه گذاری در حوزه سهام و توسعه کسب و کار ماهیتاً نسبت به سایر دارایی‌ها ماهیت پوپاتری است و میزان رشد و بازگشت مورد انتظار از دارایی تابعی از مدیریت کسب و کار و متناسب با سهام خریداری شده در اختیار سرمایه گذار خواهد بود، در حالیکه سایر اقلام دارایی این ویژگی را ندارند. به همین ترتیب سرمایه گذاری در حوزه سهام و توسعه کسب و کار، ظرایف و نکته‌های حقوقی بسیاری دارد که عدم توجه مشاور می‌تواند از همان ابتدا احتمال موفقیت سرمایه گذاری را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. 

کارشناسان گروه همکاری‌های اقتصادی اگست به عنوان یک شرکت ارائه دهنده خدمات توسعه کسب و کار، مشاوره های سرمایه گذاری را صرفاً بر حوزه توسعه کسب و کار متمرکز نموده و تمامی تلاش خود را بر شناسایی و ارزیابی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در توسعه محصولات و خدمات جدید و همچنین ارزیابی فرصت‌های توسعه کسب و کار با مکانیزم‌های فوق معطوف نموده‌اند. کارآفرینان و سرمایه گذاران محترم می‌توانند به منظور برطرف نمودن ابهامات، دریافت پاسخ پرسش‌های خود و یا به منظور کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرند.

اهمیت مشاوره سرمایه گذاری و اصلی ترین مکانیزم اعتمادسازی

مشاوران سرمایه گذاری در زمینه‌های متفاوت و در مقاطع مختلف برای اشخاص، مدیران و صاحبان کسب و کار تصمیم سازی می‌کنند؛ فارغ از نتیجه این امر و صرفنظر از اینکه با چه معیارهایی می‌توان یک مشاوره و تصمیم سازی را خوب ارزیابی نمود، شکی نیست که مشاوره سرمایه گذاری می‌تواند نقش تأثیرگذاری در موفقیت یا شکست پروژه سرمایه‌ گذاری ایفاء نماید؛ چراکه تصمیم مرتبط با این مشاوره، مستقیماً به تخصیص میزان قابل توجهی زمان و منابع مربوط می‌شود و خطای محاسباتی یا عدم اشراف مشاور، هزینه سنگینی برای مشاوره گیرنده در پی خواهد داشت. در این خصوص مکانیزم‌های متفاوتی به منظور اعتمادسازی و کاهش فضای عدم اطمینان سرمایه‌ گذاران در مقطع سرمایه‌ گذاری نسبت به مشاوران ایجاد شده و به تدریج تکامل یافته است. یکی از مهمترین و موثرترین این مکانیزم‌ها، تأییدیه و نظارت مستمر نهادها و تشکل‌ها خودانتظام عمومی و غیردولتی نسبت به فعالیت مشاوران است. به این ترتیب، نه تنها صلاحیت مشاور توسط این نهادهای بی‌طرف ارزیابی شده و بعضاً رتبه‌بندی نیز می‌گردد، بلکه از طریق بانک‌های اطلاعاتی، فهرست مشاوران احراز صلاحیت شده در اختیار سرمایه گذار قرار می‌گیرد که می‌تواند مبنای مناسبی جهت انتخاب مشاور محسوب گردد. نکته حائز اهمیت اعمال این مکانیزم توسط بخش‌های غیردولتی در این مهم است که فرآیند ارزیابی در این نهادها، ماهیتی پویا به خود گرفته و همواره با بهره‌گیری از متخصصین امر مطابق با شرایط و الزامات اقتصادی جامعه مورد نظر، مورد توجه و روزآمد سازی قرار می‌گیرد. در ایران نیز کانون مشاوران اعتباری و سرمایه گذاری بانکی بر اساس ماده ۵ قانون تسهیل اعطای تسهیلات بانکی طی بخشنامه مشترک بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی، به عنوان تنها مرجع تعیین صلاحیت و رتبه‌بندی و نظارت بر عملکرد مشاوران اعتباری و سرمایه گذاری در سال ۱۳۸۸ معرفی گردید. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در راستای مأموریت خود و به منظور بهبود فضای کسب و کار به موجب تصمیم شورای عالی اشتغال در سال ۱۳۹۰ اقدام به صدور مجوز و نظارت بر مراکز مشاوره و خدمات کارآفرینی نمود. برآیند این تلاش‌ها حدود ۵۰۰ شرکت تخصصی فعال در حوزه مشاوره سرمایه گذاری در زمینه توسعه کسب و کار بوده است.

تفاوت کارکرد مشاوره سرمایه گذاری از فاز صفر تا بهره برداری

در فاز صفر (فاز ساخت پروژه‌های صنعتی) مشاوره سرمایه گذاری راه‌اندازی کسب و کار با بررسی منابع و ریسک‌های پیش رو، پیش بینی جریان‌های درآمدی و مدل‌ سازی مالی آنها در نعامل با مراکز هزینه‌ای راه‌اندازی و راهبری کسب و کار صورت می‌گیرد و علاوه بر تعیین مفروضات این پیش‌بینی، رابطه متغییرها و شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) کسب و کار را تبیین و حد نصاب این شاخص‌ها را متناسب با نوع صنعت و میزان سرمایه بری طرح معین می‌کند. به همین ترتیب در سرمایه گذاری به منظور توسعه کسب و کار موجود از طریق تعریف پروژه‌های ادغام و تملیک، برون سپاری، تشکیل کنسرسیوم، مشارکت انتفاعی و یا اعطای نمایندگی، مشاور سرمایه گذاری با بهره گیری از روش‌های استاندارد ارزش گذاری طرح‌ها و پروژه‌ها، نسبت به ارزیابی ارزش سهام مورد معامله اقدام نموده و حد بالا و پایین قیمت گذاری را در اختیار سرمایه‌گذار قرار می‌دهد. نکته‌ای که در این خصوص حائز اهمیت بسیار است، انجام مطالعات دقیق میدانی مشاور به منظور افزایش قدرت چانه زنی سرمایه گذار با گروه‌های ذینفع می‌باشد.

این در حالی است که  در مرحله توسعه کسب و کار از طریق توسعه محصول توسعه مشتری و یا توسعه بازار از طریق ورود به بازارهای جدید و یا حتی بازنگری و بازتعریف مدل کسب و کار، فرآیندها، درآمدهای عملیاتی و غیرعملیاتی را در مدل مالی اضافه نموده و نتایج واقعی کسب و کار را با هدف‌های شناسایی شده مقایسه می‌کنند. این مزیتی که تجربه فراهم می‌نماید، یعنی اعداد و ارقام به صرف پیش‌بینی‌ها به دست نیامده و از عملکرد واقعی کسب و کار نشأت می‌گیرد. بدین ترتیب مشاوره سرمایه گذاری قادر خواهد بود موارد انحراف از برنامه و رویدادهای زمینه‌ساز این انحراف را شناسایی و به منظور اصلاح عملیات و یا بازنگری در اهداف، در اختیار مدیران و سرمایه گذاران قرار دهد.

لطفاً به منظور برطرف نمودن ابهامات، دریافت پاسخ پرسش‌های خود و یا به منظور کسب اطلاعات بیشتر در زمینه چگونگی و مراحل دریافت مشاوره سرمایه گذاری از کارشناسان گروه اگزیت با ما تماس بگیرید.